EKXE201ELL120MJC5S
Nippon Chemi-Con
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EKXE201ELL120MJC5S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EKXE201ELL120MJC5S
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITORS
Lead Free Status / RoHS Status
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:200V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Series:KXE
Ripple Current @ Low Frequency:70mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:175mA @ 100kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Other Names:565-5068
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.551" (14.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:12µF 200V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Capacitance:12µF