EKXE401ELL3R9MH15D
Buy EKXE401ELL3R9MH15D with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EKXE401ELL3R9MH15D
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITORS
Lead Free Status / RoHS Status
Call
Reference Price
(In US Dollars)
2000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:400V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Series:KXE
Ripple Current @ Low Frequency:65mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:162mA @ 100kHz
Ratings:-
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Height - Seated (Max):0.669" (17.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:3.9µF 400V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Capacitance:3.9µF