EKMS201VSN122MA30S
Buy EKMS201VSN122MA30S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EKMS201VSN122MA30S
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP
(In US Dollars)
200 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:200V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Series:KMS
Ripple Current @ Low Frequency:2.96A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:4.44A @ 50kHz
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:1200µF 200V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Capacitance:1200µF