EKMS201VSN152MR40S
Nippon Chemi-Con
EKMS201VSN152MR40S
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EKMS201VSN152MR40S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EKMS201VSN152MR40S
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 142 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:200V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Series:KMS
Ripple Current @ Low Frequency:3.26A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:4.89A @ 50kHz
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Other Names:565-3461
EKMS201VSN152MR40S-ND
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Height - Seated (Max):1.673" (42.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:1500µF 200V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Capacitance:1500µF