EKMM451VNN391MR60T
Buy EKMM451VNN391MR60T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EKMM451VNN391MR60T
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP
(In US Dollars)
200 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:450V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Series:KMM
Ripple Current @ Low Frequency:1.51A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.1593A @ 50kHz
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):2.441" (62.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):850 mOhm @ 120Hz
Detailed Description:390µF 450V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 850 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
Capacitance:390µF