EKMH250VSN123MP45T
Nippon Chemi-Con
EKMH250VSN123MP45T
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EKMH250VSN123MP45T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EKMH250VSN123MP45T
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 12000UF 20% 25V SNAP
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 600 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:25V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Series:KMH
Ripple Current @ Low Frequency:2.69A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.9052A @ 100kHz
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Other Names:565-2856
EKMH250VSN123MP45N
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Height - Seated (Max):1.772" (45.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):41 mOhm @ 120Hz
Detailed Description:12000µF 25V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 41 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:12000µF