EKMH250VSN103MQ35T
Nippon Chemi-Con
EKMH250VSN103MQ35T
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EKMH250VSN103MQ35T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EKMH250VSN103MQ35T
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 10000UF 20% 25V SNAP
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:25V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.000" Dia (25.40mm)
Series:KMH
Ripple Current @ Low Frequency:2.42A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.6136A @ 100kHz
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Other Names:565-2854
EKMH250VSN103MQ35N
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.378" (35.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):50 mOhm @ 120Hz
Detailed Description:10000µF 25V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 50 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:10000µF