EKMH101VSN152MQ30S
Nippon Chemi-Con
EKMH101VSN152MQ30S
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EKMH101VSN152MQ30S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EKMH101VSN152MQ30S
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 1500UF 20% 100V SNAP
(In US Dollars)
200 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:100V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.000" Dia (25.40mm)
Series:KMH
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:1500µF 100V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:1500µF