EKMH101VSN102MQ30T
Nippon Chemi-Con
EKMH101VSN102MQ30T
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EKMH101VSN102MQ30T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EKMH101VSN102MQ30T
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 1000UF 20% 100V SNAP
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 363 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:100V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.000" Dia (25.40mm)
Series:KMH
Ripple Current @ Low Frequency:1.51A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.812A @ 100kHz
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Other Names:565-2921
EKMH101VSN102MQ30N
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Height - Seated (Max):1.181" (30.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):249 mOhm @ 120Hz
Detailed Description:1000µF 100V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 249 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:1000µF