EEU-TP1E122B
Panasonic
EEU-TP1E122B
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EEU-TP1E122B with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EEU-TP1E122B
Manufacturer Panasonic
Description CAP ALUM 1200UF 20% 25V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 500 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
500 pcs1000 pcs2500 pcs5000 pcs12500 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:25V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Series:TP
Ripple Current @ Low Frequency:1.488A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.49A @ 100kHz
Ratings:AEC-Q200
Polarization:Polar
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:Radial, Can
Other Names:EEU-TP1E122B-ND
EEUTP1E122B
P15691TB
Operating Temperature:-40°C ~ 135°C
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lifetime @ Temp.:4000 Hrs @ 125°C
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:1200µF 25V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 125°C
Capacitance:1200µF