EEU-TP1E102B
Panasonic
EEU-TP1E102B
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EEU-TP1E102B with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EEU-TP1E102B
Manufacturer Panasonic
Description CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 500 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
500 pcs1000 pcs2500 pcs5000 pcs12500 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:25V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Series:TP
Ripple Current @ Low Frequency:1.395A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.49A @ 100kHz
Ratings:AEC-Q200
Polarization:Polar
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:Radial, Can
Other Names:EEU-TP1E102B-ND
EEUTP1E102B
P15690TB
Operating Temperature:-40°C ~ 135°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 125°C
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:1000µF 25V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 125°C
Capacitance:1000µF