EEU-FS0J152
Panasonic
EEU-FS0J152
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EEU-FS0J152 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EEU-FS0J152
Manufacturer Panasonic
Description CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V T/H
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:6.3V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Series:FS
Ripple Current @ Low Frequency:1.032A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.29A @ 100kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Other Names:EEUFS0J152
P122341
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lifetime @ Temp.:6000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance:43 mOhms
Height - Seated (Max):0.551" (14.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:1500µF 6.3V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
Capacitance:1500µF