EEU-FR1V821LB
Panasonic
EEU-FR1V821LB
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EEU-FR1V821LB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EEU-FR1V821LB
Manufacturer Panasonic
Description CAP ALUM 820UF 20% 35V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 500 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
500 pcs1000 pcs2500 pcs
5000 pcs12500 pcs25000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:35V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Series:FR
Ripple Current @ Low Frequency:1.853A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.47A @ 100kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:Radial, Can
Other Names:EEU-FR1V821LB-ND
EEUFR1V821LB
P15397TB
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Impedance:18 mOhms
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:820µF 35V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Capacitance:820µF