EET-UQ2S331LA
Panasonic
EET-UQ2S331LA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EET-UQ2S331LA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EET-UQ2S331LA
Manufacturer Panasonic
Description CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP
Data sheet
Voltage - Rated:420V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Series:TS-UQ
Ripple Current @ Low Frequency:2.17A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.038A @ 10kHz
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Other Names:EETUQ2S331LA
P13899
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.984" (25.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):603 mOhm @ 120Hz
Detailed Description:330µF 420V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 603 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Capacitance:330µF