EET-UQ2S271BF
Panasonic
EET-UQ2S271BF
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EET-UQ2S271BF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EET-UQ2S271BF
Manufacturer Panasonic
Description CAP ALUM 270UF 20% 420V SNAP
Data sheet
Voltage - Rated:420V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Series:TS-UQ
Ripple Current @ Low Frequency:1.94A @ 120Hz
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Other Names:EET-UQ2S271BA
EETUQ2S271BA
EETUQ2S271BF
P13330
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.772" (45.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:270µF 420V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C
Capacitance:270µF