EEF-SL0J560R
Panasonic
EEF-SL0J560R
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EEF-SL0J560R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EEF-SL0J560R
Manufacturer Panasonic
Description CAP ALUM POLY 56UF 20% 6.3V SMD
(In US Dollars)
3500 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:6.3V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Size / Dimension:0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Series:SP-Cap SL
Ripple Current @ High Frequency:3A @ 100kHz
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:2917 (7343 Metric)
Other Names:EEFSL0J560R
PCE3556TR
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.071" (1.80mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):9 mOhm
Detailed Description:56µF 6.3V Aluminum Polymer Capacitor 2917 (7343 Metric) 9 mOhm 1000 Hrs @ 105°C
Capacitance:56µF