EEF-HX0E331R6
Panasonic
EEF-HX0E331R6
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EEF-HX0E331R6 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EEF-HX0E331R6
Manufacturer Panasonic
Description CAP ALUM POLY 330UF 20% 2.5V SMD
(In US Dollars)
3500 pcs7000 pcs10500 pcs17500 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:2.5V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Series:SP-Cap HX
Ripple Current @ High Frequency:7.5A @ 100kHz
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:2917 (7343 Metric)
Other Names:EEF-HX0E331R6-ND
EEFHX0E331R6
P122453TR
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Manufacturer Standard Lead Time:13 Weeks
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 125°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.079" (2.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):6 mOhm
Detailed Description:330µF 2.5V Aluminum Polymer Capacitor 2917 (7343 Metric) 6 mOhm 1000 Hrs @ 125°C
Capacitance:330µF