EEC2E305HWNM01
Nichicon
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EEC2E305HWNM01 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EEC2E305HWNM01
Manufacturer Nichicon
Description CAP FILM 3UF 250VAC RADIAL
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:-
Voltage Rating - AC:250V
Tolerance:-5%, +10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.457" L x 0.453" W (37.00mm x 11.50mm)
Series:EEC
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:493-3742
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Lead Spacing:1.346" (34.20mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.024" (26.00mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:3µF Film Capacitor 250V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:3µF