EA W096016-XALB
Electronic Assembly GmbH
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EA W096016-XALB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy EA W096016-XALB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | EA W096016-XALB |
|---|---|
| Manufacturer | Electronic Assembly GmbH |
| Description | GRAPHIC OLED 96X16 BLUE |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 100 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $12.33 | $11.164 | $8.838 | $7.442 | ||
| 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | |||
| $6.977 | $6.396 | $6.047 | |||
Specifications
Data sheet
| Viewing Area: | 23.10mm W x 5.50mm H |
|---|---|
| Touchscreen: | - |
| Series: | - |
| Other Names: | 1481-1276 |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 3 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Interface: | I²C |
| Graphics Color: | Blue |
| Dot Size: | 0.20mm W x 0.20mm H |
| Dot Pixels: | 96 x 16 |
| Dot Pitch: | 0.22mm W x 0.22mm H |
| Display Type: | OLED - Passive Matrix |
| Display Mode: | - |
| Diagonal Screen Size: | 0.84" (21.34mm) |
| Detailed Description: | Graphic LCD Display Module Blue OLED - Passive Matrix I²C 0.84" (21.34mm) 96 x 16 |
| Backlight: | - |
| Background Color: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply EA W096016-XALB, use the request quote form to request EA W096016-XALB pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number EA W096016-XALB.The price and lead time for EA W096016-XALB depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# EA W096016-XALB.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
