EA LED36X28-ERW
Electronic Assembly GmbH
EA LED36X28-ERW
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EA LED36X28-ERW with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EA LED36X28-ERW
Manufacturer Electronic Assembly GmbH
Description LED BACKLIT F. EA DOGS104
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 22 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs100 pcs
250 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Voltage - Supply:3.3V
Viewing Area:33.00mm L x 12.10mm W
Text Color:-
Series:EA DOG
Outline L x W x H:36.00mm x 27.50mm x 4.60mm
Other Names:1481-1235
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Number of Characters:40
Manufacturer Standard Lead Time:3 Weeks
Interface:I²C, SPI
Dot Size:0.49mm W x 0.31mm H
Display Type:STN - Super-Twisted Nematic
Display Mode:-
Display Format:10 x 4
Detailed Description:Character LCD Display Module STN - Super-Twisted Nematic LED - Green/Red/White I²C, SPI 36.00mm x 27.50mm x 4.60mm