EA EDIP160W-7LWTP
Electronic Assembly GmbH
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EA EDIP160W-7LWTP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy EA EDIP160W-7LWTP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | EA EDIP160W-7LWTP |
|---|---|
| Manufacturer | Electronic Assembly GmbH |
| Description | LCD MOD GRAPH 160X104 BK/WT |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $111.79 | |||||
Specifications
Data sheet
| Viewing Area: | 74.00mm W x 45.90mm H |
|---|---|
| Touchscreen: | Resistive |
| Series: | EA eDIP |
| Other Names: | 1481-1112 EA EDIP160W-7LWT |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 3 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Interface: | I²C, RS-232, SPI |
| Graphics Color: | Black |
| Dot Size: | 0.42mm W x 0.40mm H |
| Dot Pixels: | 160 x 104 |
| Dot Pitch: | 0.43mm W x 0.41mm H |
| Display Type: | FSTN - Film Super-Twisted Nematic |
| Display Mode: | Transflective |
| Diagonal Screen Size: | - |
| Detailed Description: | Resistive Graphic LCD Display Module Transflective Black FSTN - Film Super-Twisted Nematic I²C, RS-232, SPI 160 x 104 |
| Backlight: | LED - White |
| Background Color: | White |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply EA EDIP160W-7LWTP, use the request quote form to request EA EDIP160W-7LWTP pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number EA EDIP160W-7LWTP.The price and lead time for EA EDIP160W-7LWTP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# EA EDIP160W-7LWTP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
