E96VP
Eveready (Energizer Battery Company)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy E96VP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy E96VP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | E96VP |
|---|---|
| Manufacturer | Eveready (Energizer Battery Company) |
| Description | BATTERY ALKALINE 1.5V AAAA |
| Lead Free Status / RoHS Status | Not applicable / Not applicable |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 50 pcs | 100 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.75 | $0.675 | $0.60 | $0.525 | ||
| 250 pcs | 500 pcs | 1148 pcs | 3444 pcs | ||
| $0.48 | $0.45 | $0.413 | $0.399 | ||
Specifications
Data sheet
| Weight: | 5.7g |
|---|---|
| Voltage - Rated: | 1.5V |
| Termination Style: | Button Top (Extending) |
| Size / Dimension: | 0.33" Dia x 1.67" H (8.3mm x 42.5mm) |
| Shipping Info: | - |
| Series: | E96 |
| Other Names: | E96 N539 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Not applicable / Not applicable |
| Discharge Rate: | - |
| Detailed Description: | AAAA Alkaline 1.5V Battery Non-Rechargeable (Primary) |
| Capacity: | - |
| Battery Chemistry: | Alkaline |
| Battery Cell Size: | AAAA |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply E96VP, use the request quote form to request E96VP pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number E96VP.The price and lead time for E96VP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# E96VP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

