E92F501VSN271MA40T
Buy E92F501VSN271MA40T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. E92F501VSN271MA40T
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 270UF 20% 500V SNAP
(In US Dollars)
200 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:500V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Series:U92F
Ripple Current @ Low Frequency:2.6A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.718A @ 100kHz
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.673" (42.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):295 mOhm @ 120Hz
Detailed Description:270µF 500V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 295 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 85°C
Capacitance:270µF