E92F501VND471MB50T
Nippon Chemi-Con
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy E92F501VND471MB50T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. E92F501VND471MB50T
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 470UF 20% 500V SNAP
(In US Dollars)
64 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:500V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.575" Dia (40.00mm)
Series:U92F
Ripple Current @ Low Frequency:3.8A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:5.434A @ 100kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):2.067" (52.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):178 mOhm @ 120Hz
Detailed Description:470µF 500V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 178 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 85°C
Capacitance:470µF