E72-40KT
Cherry Switches (ZF Electronics)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy E72-40KT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy E72-40KT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | E72-40KT |
|---|---|
| Manufacturer | Cherry Switches (ZF Electronics) |
| Description | SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 125V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $9.383 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating - AC: | 125V |
|---|---|
| Termination Style: | Wire Leads |
| Switch Function: | On-Mom |
| Series: | E |
| Release Force: | - |
| Pretravel: | 0.240" (6.1mm) |
| Packaging: | Bulk |
| Overtravel: | 0.125" (3.2mm) |
| Other Names: | 0E72-40K 0E7240K0 0E7240KO 0E7240KT CH390 E72-40K E72-40K0 E7240KT0 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Operating Position: | 0.762" (19.35mm) |
| Operating Force: | 75gf |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Mechanical Life: | - |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Electrical Life: | 6,000 Cycles |
| Differential Travel: | 0.025" (0.6mm) |
| Current Rating: | 10A (AC) |
| Circuit: | SPDT |
| Actuator Type: | Lever, Roller |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply E72-40KT, use the request quote form to request E72-40KT pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number E72-40KT.The price and lead time for E72-40KT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# E72-40KT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


