E72-40HT
Cherry Switches (ZF Electronics)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy E72-40HT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy E72-40HT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | E72-40HT |
|---|---|
| Manufacturer | Cherry Switches (ZF Electronics) |
| Description | SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 125V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $8.262 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating - AC: | 125V |
|---|---|
| Termination Style: | Wire Leads |
| Switch Function: | On-Mom |
| Series: | E |
| Release Force: | - |
| Pretravel: | 0.275" (7.0mm) |
| Packaging: | Bulk |
| Overtravel: | 0.100" (2.54mm) |
| Other Names: | 0E72-40H 0E72-40HT 0E7240H0 0E7240HT CH391 E72-40H E72-40H-ND E72-40H0 E7240HT0 OE7240HO |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Operating Position: | 0.595" (15.13mm) |
| Operating Force: | 67gf |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Mechanical Life: | - |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Electrical Life: | 6,000 Cycles |
| Differential Travel: | 0.025" (0.6mm) |
| Current Rating: | 10A (AC) |
| Circuit: | SPDT |
| Actuator Type: | Lever, Straight |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply E72-40HT, use the request quote form to request E72-40HT pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number E72-40HT.The price and lead time for E72-40HT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# E72-40HT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


