E5EZ-R3HMTD AC/DC24
Omron Automation & Safety
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy E5EZ-R3HMTD AC/DC24 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy E5EZ-R3HMTD AC/DC24 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | E5EZ-R3HMTD AC/DC24 |
|---|---|
| Manufacturer | Omron Automation & Safety |
| Description | CONTROL TEMP RELAY OUT 24V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $307.13 | |||||
Specifications
Data sheet
| Weight: | 0.551 lb (249.93g) |
|---|---|
| Voltage - Supply: | 24VAC/DC |
| Type: | Temperature Controller (RTD, Type B, E, J, K, L, N, R, S, T, U) |
| Termination Style: | Screw Terminal |
| Series: | E5EZ |
| Panel Cutout Dimensions: | Rectangular - 92.00mm x 45.00mm |
| Output Type: | Relay (4) |
| Other Names: | E5EZ-R3HMTD AC/DC24-ND E5EZ-R3HMTDAC/DC24 E5EZR3HMTDACDC24 |
| Operating Temperature: | -10°C ~ 55°C |
| Number Of Characters Per Row: | 4, 4 |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Range: | -200°C ~ 1800°C, 0 ~ 50mV |
| Ingress Protection: | IP66 - Dust Tight, Water Resistant |
| Features: | Heater Fault Detection, Option Cards Available |
| Display Type: | LCD - Dual Color Characters, Backlight |
| Display Characters - Height: | 0.551" (14.00mm), 0.374" (9.50mm) |
| Detailed Description: | Temperature Controller (RTD, Type B, E, J, K, L, N, R, S, T, U) 24VAC/DC Panel Mount |
| Control Method: | On/Off, Proportional (PID) |
| Communications: | Option Cards Available |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply E5EZ-R3HMTD AC/DC24, use the request quote form to request E5EZ-R3HMTD AC/DC24 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number E5EZ-R3HMTD AC/DC24.The price and lead time for E5EZ-R3HMTD AC/DC24 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# E5EZ-R3HMTD AC/DC24.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

