E5CSV-Q1KJ-W AC100-240
Omron
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy E5CSV-Q1KJ-W AC100-240 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy E5CSV-Q1KJ-W AC100-240 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | E5CSV-Q1KJ-W AC100-240 |
|---|---|
| Manufacturer | Omron |
| Description | Temperature Controller E5CSVQ1KJWAC100240 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $355.69 | $321.065 | $289.588 | $283.293 | ||
Specifications
Data sheet
| Weight: | 0.265 lb (120.2g) |
|---|---|
| Voltage - Supply: | 100 ~ 240VAC |
| Type: | Temperature Controller (Type J, K, L) |
| Termination Style: | Screw Terminal |
| Series: | E5CSV |
| Panel Cutout Dimensions: | Square - 45.00mm x 45.00mm |
| Output Type: | Relay, Voltage (External SSR) |
| Other Names: | E5CSV-Q1KJ-W AC100-240-ND E5CSV/Q1KJ/W AC100/240 E5CSVQ1KJWAC100240 Z6295 |
| Operating Temperature: | -10°C ~ 55°C |
| Number Of Characters Per Row: | 3.5 |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 2 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Range: | 0°C ~ 999°C |
| Ingress Protection: | IP66 - Dust Tight, Water Resistant |
| Features: | Sensor Fault Detection |
| Display Type: | LED - Red Characters |
| Display Characters - Height: | 0.531" (13.50mm) |
| Detailed Description: | Temperature Controller (Type J, K, L) 100 ~ 240VAC Panel Mount |
| Control Method: | On/Off, Proportional (PID) |
| Communications: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply E5CSV-Q1KJ-W AC100-240, use the request quote form to request E5CSV-Q1KJ-W AC100-240 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number E5CSV-Q1KJ-W AC100-240.The price and lead time for E5CSV-Q1KJ-W AC100-240 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# E5CSV-Q1KJ-W AC100-240.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


