E5CSL-RTC AC100-240
Omron
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy E5CSL-RTC AC100-240 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy E5CSL-RTC AC100-240 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | E5CSL-RTC AC100-240 |
|---|---|
| Manufacturer | Omron |
| Description | Mela Temperature Controller E5CSLRTCAC100240 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $369.42 | $333.458 | $300.766 | $294.228 | ||
Specifications
Data sheet
| Weight: | 0.221 lb (100.24g) |
|---|---|
| Voltage - Supply: | 100 ~ 240VAC |
| Type: | Temperature Controller (Type J, K, R, S, T) |
| Termination Style: | Screw Terminal |
| Series: | E5CSL |
| Panel Cutout Dimensions: | Square - 45.00mm x 45.00mm |
| Output Type: | Relay |
| Other Names: | E5CSL-RTC AC100-240-ND E5CSL-RTCAC100-240 E5CSLRTCAC100240 |
| Operating Temperature: | -10°C ~ 55°C |
| Number Of Characters Per Row: | 4 |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 2 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Range: | -200°C ~ 1700°C |
| Ingress Protection: | IP50 - Dust Protected |
| Features: | - |
| Display Type: | LED - Dual Color Characters |
| Display Characters - Height: | 0.854" (21.70mm) |
| Detailed Description: | Temperature Controller (Type J, K, R, S, T) 100 ~ 240VAC Panel Mount |
| Control Method: | On/Off, Proportional (PID) |
| Communications: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply E5CSL-RTC AC100-240, use the request quote form to request E5CSL-RTC AC100-240 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number E5CSL-RTC AC100-240.The price and lead time for E5CSL-RTC AC100-240 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# E5CSL-RTC AC100-240.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


