E1508S.41.03
General Cable
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy E1508S.41.03 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. E1508S.41.03
Manufacturer General Cable
Description CABLE 8COND 18AWG RED 1000'
(In US Dollars)
25 pcs
Data sheet
Wire Gauge:18 AWG
Voltage:300V
Usage:Alarm, Safety
Shield Type:-
Shield Material:-
Shield Coverage:-
Series:-
Ratings:ASTM B-3
Operating Temperature:-20°C ~ 75°C
Number of Conductors:8
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:6 Weeks
Length:1000.0' (304.8m)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Jacket Color:Red
Jacket (Insulation) Thickness:0.0150" (0.381mm)
Jacket (Insulation) Material:Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter:0.230" (5.84mm)
Features:Rip Cord
Detailed Description:8 Conductor Multi-Conductor Cable Red 18 AWG 1000.0' (304.8m)