DWT3.50BK25
Techflex
DWT3.50BK25
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DWT3.50BK25 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DWT3.50BK25
Manufacturer Techflex
Description SELF WRAP 3.5" X 25' BLACK
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Width:-
Wall Thickness:0.020" (0.51mm)
Type Attributes:Split Flexible Tube
Type:Self Wrap
Series:Turtle Wrap™
Operating Temperature:-40°C ~ 121°C
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:-
Material:Nylon, Neoprene Coated
Manufacturer Standard Lead Time:3 Weeks
Liquid Protection:Fluid Resistant, Gasoline Resistant, Salt Water Resistant
Length:25.00' (7.62m)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Heat Protection:Flame Retardant
Features:Chemical Resistant, Clean Cut, Hook and Loop Closure Strip
Environment Protection:UV Resistant
Diameter - Outside, Non-Expanded:-
Diameter - Inside, Non-Expanded:3.500" (88.90mm)