DWN2.50BK25
Techflex
DWN2.50BK25
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DWN2.50BK25 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DWN2.50BK25
Manufacturer Techflex
Description SELF WRAP 2.5" X 25' BLACK
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 23 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs20 pcs50 pcs
Data sheet
Width:-
Wall Thickness:0.026" (0.66mm)
Type Attributes:Split Flexible Tube
Type:Self Wrap
Series:Dura Wrap™
Other Names:1030-1286
DWN2.50BK25-ND
Operating Temperature:-51.1°C ~ 93.3°C
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:-
Material:Polyamide (PA), Nylon, Halogen Free
Manufacturer Standard Lead Time:2 Weeks
Liquid Protection:Gasoline Resistant, Fluid Resistant, Salt Water Resistant
Length:25.00' (7.62m)
Heat Protection:-
Features:Chemical Resistant, Clean Cut, Hook and Loop Closure Strip
Environment Protection:Environment Resistant, UV Resistant
Diameter - Outside, Non-Expanded:-
Diameter - Inside, Non-Expanded:2.500" (63.50mm)