DTS26F25-43HN
DEUTSCH Connectors / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DTS26F25-43HN with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DTS26F25-43HN
Manufacturer TE Connectivity Deutsch Connectors
Description CONN PLUG 43POS STRGHT W/PINS
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs
25 pcs50 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:-
Type Attributes:Environment Resistant
Termination:Crimp
Shell Size - Insert (Convert From):Aluminum, Nickel Plated
Shell Material, Finish:-
Series:MIL-DTL-38999 Series III, DTS
RoHS Status:Bulk
Other Names:DDTS26F25-43HN
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C
Number of Positions:43
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Manufacturer Part Number:DTS26F25-43HN
Large Diameter Supplied:25-43
Features:Shielded
Expanded Description:43 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold
Current Rating:7.5A, 13A