DTS20F25-19SA
DEUTSCH Connectors / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DTS20F25-19SA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DTS20F25-19SA
Manufacturer TE Connectivity Deutsch Connectors
Description CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs
25 pcs50 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:-
Type Attributes:Environment Resistant
Termination:Crimp
Shell Size - Insert (Convert From):Aluminum, Nickel Plated
Shell Material, Finish:-
Series:MIL-DTL-38999 Series III, DTS
RoHS Status:Bulk
Other Names:DDTS20F25-19SA
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C
Number of Positions:19
Mounting Type:Panel Mount, Flange
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Manufacturer Part Number:DTS20F25-19SA
Large Diameter Supplied:25-19
Features:Shielded
Expanded Description:19 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold
Current Rating:23A