DTM300PW240D1
TDK-Lambda Americas, Inc.
DTM300PW240D1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DTM300PW240D1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DTM300PW240D1
Manufacturer TDK-Lambda Americas, Inc.
Description AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 300W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 56 pcs
Reference Price
Data sheet
Voltage - Output:24V
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Size / Dimension:8.74" L x 4.41" W x 1.77" H (222.0mm x 112.0mm x 45.0mm)
Series:DTM300-D (300W)
Region Utilized:International
Power (Watts):300W
Polarization:-
Output Connector:DIN, 10 Pin
Other Names:285-2635
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C
No Load Power Consumption:500mW (Max)
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Input Type:Cord (Sold Separately)
Input Connector:IEC 320-C14
Form:Desktop (Class I)
Efficiency:Level VI
Detailed Description:24V 300W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Current - Output (Max):12.5A
Cord Length:31.5" (0.8m)