DRQ125-6R8-R
Bussmann (Eaton)
DRQ125-6R8-R
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DRQ125-6R8-R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DRQ125-6R8-R
Manufacturer Eaton
Description Ind Power Shielded Wirewound 6.588uH/26.35uH 20% 100KHz Ferrite 6.64A/3.32A T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 25549 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Tolerance:±20%
Size / Dimension:0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Package / Case:Nonstandard
Other Names:513-1287-2
DRQ125-6R8
DRQ125-6R8-ND
DRQ125-6R8-R-ND
DRQ125-6R8R
DRQ1256R8R
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance - Connected In Series:26.35µH
Inductance - Connected In Parallel:6.588µH
Height:0.236" (6.00mm)
Detailed Description:Shielded 2 Coil Inductor Array 26.35µH Inductance - Connected in Series 6.588µH Inductance - Connected in Parallel 12.3 mOhm DC Resistance (DCR) - Parallel 6.64A Nonstandard
DC Resistance (DCR) - Series:49.2 mOhm
DC Resistance (DCR) - Parallel:12.3 mOhm
Current Saturation - Series:4.34A
Current Saturation - Parallel:8.68A
Current Rating - Series:3.32A
Current Rating - Parallel:6.64A