DRQ125-100-R
Bussmann (Eaton)
DRQ125-100-R
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DRQ125-100-R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DRQ125-100-R
Manufacturer Eaton
Description Ind Power Shielded Wirewound 9.654uH/38.62uH 20% 100KHz Ferrite 5.35A/2.67A T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 20281 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Tolerance:±20%
Size / Dimension:0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Shielding:Shielded
Series:DRQ
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Nonstandard
Other Names:513-1289-2
DRQ125-100
DRQ125-100-ND
DRQ125-100-R-ND
DRQ125-100R
DRQ125100R
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Number of Coils:2
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Inductance - Connected In Series:38.62µH
Inductance - Connected In Parallel:9.654µH
Height:0.236" (6.00mm)
Detailed Description:Shielded 2 Coil Inductor Array 38.62µH Inductance - Connected in Series 9.654µH Inductance - Connected in Parallel 18.9 mOhm DC Resistance (DCR) - Parallel 5.35A Nonstandard
DC Resistance (DCR) - Series:75.7 mOhm
DC Resistance (DCR) - Parallel:18.9 mOhm
Current Saturation - Series:3.59A
Current Saturation - Parallel:7.17A
Current Rating - Series:2.67A
Current Rating - Parallel:5.35A