DR1050-101-R
Bussmann (Eaton)
DR1050-101-R
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DR1050-101-R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DR1050-101-R
Manufacturer Bussmann (Eaton)
Description FIXED IND 100UH 1.52A 205 MOHM
(In US Dollars)
500 pcs1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Type:Wirewound
Tolerance:±30%
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.413" L x 0.406" W (10.50mm x 10.30mm)
Shielding:Shielded
Series:DR1050
Ratings:-
Q @ Freq:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Nonstandard
Other Names:513-1422-2
DR1050101R
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Core:Ferrite
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Inductance Frequency - Test:100kHz
Inductance:100µH
Height - Seated (Max):0.197" (5.00mm)
Frequency - Self Resonant:-
Detailed Description:100µH Shielded Wirewound Inductor 1.52A 205 mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR):205 mOhm Max
Current Rating:1.52A
Current - Saturation:1.45A