DP4R60D20B2
Crydom
DP4R60D20B2
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DP4R60D20B2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DP4R60D20B2
Manufacturer Crydom
Description RELAY SSR CONTACT 48VDC 20A 15V
(In US Dollars)
5 pcs
Data sheet
Voltage - Load:1 ~ 48 V
Voltage - Input:4.5 ~ 15VDC
Termination Style:Screw Terminal
Series:DP
Packaging:Bulk
Package / Case:Hockey Puck
Output Type:DC
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:6 Weeks
Load Current:20A