DMN3008SFGQ-13
Diodes Incorporated
DMN3008SFGQ-13
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DMN3008SFGQ-13 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DMN3008SFGQ-13
Manufacturer Diodes Inc.
Description N-channel Enhancement Mode Mosfet, 30V Vds, 20±V Vgs
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 28470 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:2.3V @ 250µA
Vgs (Max):±20V
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package:PowerDI3333-8
Series:Automotive, AEC-Q101
Rds On (Max) @ Id, Vgs:4.4 mOhm @ 13.5A, 10V
Power Dissipation (Max):900mW (Ta)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:8-PowerVDFN
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:32 Weeks
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:3690pF @ 10V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:86nC @ 10V
FET Type:N-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):4.5V, 10V
Drain to Source Voltage (Vdss):30V
Detailed Description:N-Channel 30V 17.6A (Ta), 62A (Tc) 900mW (Ta) Surface Mount PowerDI3333-8
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:17.6A (Ta), 62A (Tc)