DMN2004WKQ-7
Diodes Incorporated
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DMN2004WKQ-7 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DMN2004WKQ-7
Manufacturer Diodes Inc.
Description N-Channel 20 V 550 mOhm Surface Mount Enhancement Mode Mosfet SOT-323
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 54550 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:1V @ 250µA
Vgs (Max):±8V
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package:SOT-323
Series:Automotive, AEC-Q101
Rds On (Max) @ Id, Vgs:550 mOhm @ 540mA, 4.5V
Power Dissipation (Max):200mW (Ta)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:SC-70, SOT-323
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:150pF @ 16V
FET Type:N-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):1.8V, 4.5V
Drain to Source Voltage (Vdss):20V
Detailed Description:N-Channel 20V 540mA (Ta) 200mW (Ta) Surface Mount SOT-323
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:540mA (Ta)