DF81D-40P-0.4SD(51)
Hirose
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DF81D-40P-0.4SD(51) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DF81D-40P-0.4SD(51)
Manufacturer Hirose
Description CONN PLUG 40POS 0.5MM
(In US Dollars)
8000 pcs
Data sheet
Wire Type:Discrete or Ribbon Cable
Wire Gauge:34-36 AWG, 36-46 AWG
Series:DF81
Row Spacing:-
Pitch:0.016" (0.40mm)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Other Names:662-8120-1-51
Number of Rows:1
Number of Positions:40
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:-
Fastening Type:-
Detailed Description:40 Position Rectangular Plug Connector Solder Gold 34-36 AWG, 36-46 AWG