DF7-10P-3.96DSA(25)
Hirose
DF7-10P-3.96DSA(25)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DF7-10P-3.96DSA(25) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DF7-10P-3.96DSA(25)
Manufacturer Hirose
Description CONN HEADER 10POS 3.96MM VERT TI
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating:-
Termination:Solder
Style:Board to Cable/Wire
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Series:DF7
Row Spacing - Mating:-
Pitch - Mating:0.156" (3.96mm)
Packaging:Tray
Overall Contact Length:-
Other Names:*DF7-10P-3.96DSA(25)
H10835
Operating Temperature:-35°C ~ 85°C
Number of Rows:1
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:10
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Mated Stacking Heights:21.5mm
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation Material:Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Insulation Height:0.508" (12.90mm)
Insulation Color:Beige
Ingress Protection:-
Features:Board Guide
Fastening Type:Latch Holder
Detailed Description:Connector Header Through Hole 10 position 0.156" (3.96mm)
Current Rating:-
Contact Type:Male Pin
Contact Shape:Square
Contact Material:Copper Alloy
Contact Length - Post:0.138" (3.50mm)
Contact Length - Mating:0.276" (7.00mm)