DF61J-2P-2.2V(23)
Hirose
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DF61J-2P-2.2V(23) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DF61J-2P-2.2V(23)
Manufacturer Hirose
Description CONN HDR 2.2MM 2POS
(In US Dollars)
200 pcs
Data sheet
Voltage Rating:-
Termination:Solder
Style:Board to Cable/Wire
Shrouding:Shrouded - 3 Wall
Series:DF61
Row Spacing - Mating:-
Pitch - Mating:0.087" (2.20mm)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Overall Contact Length:-
Other Names:666-5200-8-23
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Number of Rows:1
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:2
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Mated Stacking Heights:2.58mm
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation Material:Liquid Crystal Polymer (LCP)
Insulation Height:0.086" (2.18mm)
Insulation Color:Beige
Ingress Protection:-
Features:Solder Retention
Fastening Type:Swing Lock
Detailed Description:Connector Header Surface Mount 2 position 0.087" (2.20mm)