DF33C-3P-3.3DSA(24)
Hirose
DF33C-3P-3.3DSA(24)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DF33C-3P-3.3DSA(24) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DF33C-3P-3.3DSA(24)
Manufacturer Hirose
Description CONN HDR 3.3MM PCB VERT 3POS
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 238 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs
950 pcs1900 pcs5700 pcs
Data sheet
Voltage Rating:500V
Termination:Solder
Style:Board to Cable/Wire
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Series:EnerBee™ DF33C
Row Spacing - Mating:-
Pitch - Mating:0.130" (3.30mm)
Packaging:Tray
Overall Contact Length:-
Other Names:H122482
Operating Temperature:-35°C ~ 85°C
Number of Rows:1
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:3
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Mated Stacking Heights:17.6mm
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Insulation Material:Polybutylene Terephthalate (PBT)
Insulation Height:0.453" (11.50mm)
Insulation Color:White
Ingress Protection:-
Features:Board Guide
Fastening Type:Locking Ramp
Detailed Description:Connector Header Through Hole 3 position 0.130" (3.30mm)
Current Rating:5A
Contact Type:Male Pin
Contact Shape:Square
Contact Material:Brass
Contact Length - Post:0.118" (3.00mm)