DF1BZ-18P-2.5DSA
Hirose
DF1BZ-18P-2.5DSA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DF1BZ-18P-2.5DSA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DF1BZ-18P-2.5DSA
Manufacturer Hirose Electric Co Ltd
Description CONN HEADER 18POS 2.5MM STR TIN
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 90 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs100 pcs
250 pcs500 pcs1000 pcs2500 pcs
Data sheet
Termination:Solder
Stacking Direction:Male Pin
Shrouding:0.098" (2.50mm)
Series:DF1B
Row Spacing - Mating:Shrouded
RoHS Status:Bulk
Other Names:H10997
Number of Rows:1
Number of Positions:18
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Insulation:All
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Manufacturer Part Number:DF1BZ-18P-2.5DSA
Features:-
Expanded Description:18 Positions Header Connector 0.098" (2.50mm) Through Hole Tin
Current - Max/Contact:-
Contact Length - Post:0.177" (4.50mm)