DF1BD-2P-2.5DSA
Hirose
DF1BD-2P-2.5DSA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DF1BD-2P-2.5DSA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DF1BD-2P-2.5DSA
Manufacturer Hirose
Description CONN HEADER 2POS 2.5MM STR TIN
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating:250V
Row Spacing - Mating:-
Pitch - Mating:0.098" (2.50mm)
Packaging:Bulk
Overall Contact Length:-
Other Names:*DF1BD-2P-2.5DSA
H3534
Operating Temperature:-35°C ~ 85°C
Number of Rows:1
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:2
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Mated Stacking Heights:14mm
Insulation Material:Polyamide (PA), Nylon
Insulation Height:0.689" (17.50mm)
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:Connector Header Through Hole 2 position 0.098" (2.50mm)
Contact Material:Brass
Contact Length - Post:0.118" (3.00mm)
Contact Length - Mating:0.177" (4.50mm)