DF1BD-10P-2.5DSA(05)
Hirose
DF1BD-10P-2.5DSA(05)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DF1BD-10P-2.5DSA(05) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DF1BD-10P-2.5DSA(05)
Manufacturer Hirose
Description CONN HEADER 10POS 2.5MM STR TIN
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Voltage Rating:250V
Termination:Solder
Style:Board to Cable/Wire
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Series:DF1B
Row Spacing - Mating:-
Pitch - Mating:0.098" (2.50mm)
Packaging:Bulk
Overall Contact Length:-
Other Names:*DF1BD-10P-2.5DSA(05)
H11024
Operating Temperature:-35°C ~ 85°C
Number of Rows:1
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:10
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Mated Stacking Heights:14mm
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation Material:Polyamide (PA), Nylon
Insulation Height:0.689" (17.50mm)
Insulation Color:White
Ingress Protection:-
Features:Board Guide, Keying Slot
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:Connector Header Through Hole 10 position 0.098" (2.50mm)
Current Rating:-
Contact Type:Male Pin
Contact Shape:Square
Contact Material:Brass
Contact Length - Post:0.118" (3.00mm)
Contact Length - Mating:0.177" (4.50mm)