DC10CGKWA
Kingbright
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DC10CGKWA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy DC10CGKWA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | DC10CGKWA |
|---|---|
| Manufacturer | Kingbright |
| Description | LED BAR GRAPH 10SEG 570NM GRN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 20 pcs | 40 pcs | 100 pcs | 260 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $3.49 | $2.905 | $2.44 | $2.092 | $1.859 | |
| 500 pcs | 1000 pcs | 2500 pcs | 5000 pcs | ||
| $1.685 | $1.545 | $1.482 | $1.441 | ||
Specifications
Data sheet
| Wavelength - Peak: | 574nm |
|---|---|
| Voltage Rating: | 2.1V |
| Viewing Angle: | - |
| Series: | - |
| Other Names: | 754-2186 DC10CGKWA-ND |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Millicandela Rating: | 8mcd |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Lens Type: | Diffused, White |
| Lens Style/Size: | Rectangle with Flat Top, 5.08mm x 1.78mm |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | LED Circuit Board Indicator Bar - 10 Wide, DIP Green (x 10) Diffused, White 2.1V 150mA Rectangle with Flat Top, 5.08mm x 1.78mm |
| Current: | 150mA |
| Configuration: | Bar - 10 Wide, DIP |
| Color: | Green (x 10) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply DC10CGKWA, use the request quote form to request DC10CGKWA pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number DC10CGKWA.The price and lead time for DC10CGKWA depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# DC10CGKWA.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


