DBL5W5S300H40LF
Buy DBL5W5S300H40LF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. DBL5W5S300H40LF
Manufacturer Amphenol FCI
Description CONN D-SUB RCPT 5POS VERT SOLDER
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Wire Gauge:-
Voltage Rating:300V
Termination:Solder
Shell Size, Connector Layout:3 (DB, B) - 5W5
Shell Material, Finish:Steel, Tin Plated
Series:DW
Packaging:Tray
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Rows:1
Number of Positions:5 (Power)
Mounting Type:Through Hole
Housing Material:Thermoplastic
Flange Feature:Board Side (M3)
Features:Board Lock
Detailed Description:5 (Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
Current Rating:40A